آیت الله نورالدین اشنی

نورالدین اشنی


نورالدین قودجانی اشنی (در بعضی متون نورالدین اشنی قودجانی) (زاده ۱۲۸۲ - درگذشته ۲۳ مهر ۱۳۵۷) از واعظین و سخنوران اصفهان بود. وی فقیه و حقوقدان و مشغول به تدریس در حوزه علمیه اصفهان، وکالت و امام جماعت معروف مسجد سید اصفهان بود. [۲]
وی از زمره روحانیون تجدد گرا و اولین روحانی بود که در رشته حقوق تحصیل کرده و وکیل دادگستری شد.

محتویات

  [نهفتن

زندگی

آرامگاه نورالدین قودجانی اشنی و پدرش

در سال ۱۳۸۲ شمسی (برابر با ۱۳۲۱ قمری) در دهستان اشن دیده به جهان گشود، او که در خاندان روحانیون به دنیا آمده بود، تحت تربیت و ارشاد پدر و مادر قرار گرفت و زمینه برای پیشرفت او در مراحل بعدی فراهم گردید.[۳] وی تحصیلات خود را نزد پدرمحمدحسین قودجانی اشنی آغاز نمود.[۴]
وی هم زمان با تلمذ نزد پدرش از محضر دیگر علمای اصفهان استفاده نمود و پس از آن راهی حوزه علمیه قم گردید و در محضر موسس نامی آن، فقیه اصولی نامدار شیخ عبدالکریم حائری یزدی تلمذ کرد و پس از آن نیز مدتی در تهران نزد حاج شیخ محمد علی شاه آبادی بهره فراوان برد.
وی سر انجام در روز ۱۲ ذی القعده ی سال ۱۳۸۹ ه. ق برابر با ۲۳ مهر ۱۳۵۷ بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت و در تخت فولاد اصفهان در بقعه ابوالمعالی کلباسی در کنار پدرش دفن شد.[۵] [۶]

 رحلت آیت‌الله نورالدین اشنی 
آیت‌الله نورالدین اشنی واعظ، خظیب، فقیه و حقوقدان ارزنده معاصر در چنین روزی از سال ۱۳۵۷ هجری شمسی رحلت نمود. 
نورالدین قودجانی اشنی (در بعضی متون نورالدین اشنی قودجانی) از واعظین و سخنوران اصفهان بود. وی فقیه و حقوقدان و مشغول به تدریس در حوزه علمیه اصفهان، وکالت و امام جماعت معروف مسجد سید اصفهان بود. وی از زمره روحانیون تجددگرا و اولین روحانی بود که در رشته حقوق تحصیل کرده و وکیل دادگستری شد. 
آیت‌الله نورالدین قودجانی اشنی در سال ۱۳۸۲ش (برابر با ۱۳۲۱ق) در دهستان اشن دیده به جهان گشود. او که در خاندان روحانیون به دنیا آمده بود، تحت تربیت و ارشاد پدر و مادر قرار گرفت و زمینه برای پیشرفت او در مراحل بعدی فراهم گردید. وی تحصیلات خود را نزد پدرش محمدحسین قودجانی اشنی آغاز نمود. 
آیت‌الله اشنی هم‌زمان با تلمذ نزد پدر، از محضر دیگر علمای اصفهان استفاده نمود و پس از آن راهی حوزه علمیه قم گردید و در محضر مؤسس نامی آن، فقیه اصولی نامدار شیخ عبدالکریم حائری یزدی تلمذ کرد و پس از آن نیز مدتی در تهران نزد حاج شیخ محمدعلی شاه‌آبادی بهره فراوان برد. از دیگر اساتید وی می‌توان به حاج‌آقا رحیم ارباب، سیدمحمدباقر درچه‌ای، محمدرضا نجفی، محمد حکیم خراسانی، حاج سید محمد حجت کوه کمری و جلال‌الدین همایی اشاره کرد. 
شیخ نورالدین با بسیاری از بزرگان عصر خود هم‌دوره و هم‌مباحثه بود، از جمله: سیدحسن مدرس اصفهانی (در دروس قم هم‌دوره و هم‌چنین مرحوم مدرس شاگرد پدر نورالدین اشنی بود)، مرتضی اردکانی و حضرت امام خمینی قدس‌سره (در درس محمدعلی شاه‌آبادی هم‌دوره‌ای و ۵ سال هم‌حجره‌ای بودند). 
حاج شیخ نورالدین در زمان تحصیل در قم، موفق به اخذ اجازه‌ اجتهاد از سوی شیخ عبدالکریم حائری یزدی گردید که متن آن نزد خاندان گرامی‌اش موجود است. آیت‌الله اشنی در تمامی سطوح تعداد زیادی شاگرد اعم از زن و مرد داشته ‌است: سیداحمد فقیه‌امامی، عفت‌الزمان امین، حسین مظاهری، احمد قمی‌نژاد، زینت‏‌السادات همایونی و شیخ پارسا. 
شیخ نورالدین علاوه بر تدریس در حوزه، در فعالیت‌های اجتماعی ذیل حضور داشت: اقامه جماعت در برخی از مساجد اصفهان و حل و فصل سؤالات و مشکلات مردم؛ منبر و وعظ و ایراد سخنرانی در رادیو و مجالس مختلف شهر اصفهان و برخی دیگر شهر‌ها و روستاهای ایران (بعضی از سخنرانی‌های وی به‌صورت لوح فشرده موجود است)؛ اداره برخی جلسات هفتگی و پاسخ به سؤالات علمی طلاب و دانشجویان؛ سرپرستی سازمان جوانان اسلامی؛ نوشتن سلسله مقالات در روزنامه طوفان؛ سردفتری اسناد رسمی در گلپایگان و اصفهان. 
شیخ نورالدین شدیداً مدافع آزادی‌های سیاسی بوده و بسیاری از مواقع بعد از سخنرانی‌اش توسط شهربانی اصفهان احضار شده است، هم‌چنین وی از مدافعان نهضت ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ش بوده است. از وی بیش از ۴۴ رساله، کتاب، تفسیر، مکاتبات، مجموعه قصاید و... به‌جا مانده که بیش‌تر آن‌ها شامل تفسیر قرآن است. کلیات تألیفات شیخ نورالدین را می‌توان به ۵ بخش زیر دسته‌بندی کرد: تفسیر آیات و احادیث؛ کلام و اخلاق؛ حکمت و عرفان؛ حدیث؛ مباحث متفرقه. 
آیت‌الله حاج شیخ نورالدین قودجانی اشنی که پیش‌تر نیز به ناراحتی قلبی مبتلا بوده و یک‌بار در سال ۱۳۵۵ش (۱۳۹۶ق) دچار حمله قلبی شده بود، سرانجام در ساعت‏های آغازین روز دوازدهم ذیقعده سال ۱۳۹۸ق برابر با بیست و سوم مهرماه سال ۱۳۵۷ هجری شمسی دچار سکته قلبی شد و از هم و غم دنیا آسوده گشت. 

القاب 

از نامبرده با القاب ذیل در بعضی متون نامبرده شده‌است: [۷]

 • عالم فاضل جلیل
 • واعظ صالح نبیل
 • فقیه متکلم حکیم

اساتید 

ورودی تکیه کلباسی
آرامگاه نورالدین تکیه کلباسی

اساتید در اصفهان 

اساتید در حوزه علمیه اصفهان[۸]

اساتید در قم 

اساتید در حوزه علمیه قم [۹]

اساتید در تهران

اساتید تهران : [۱۰]

استاد در سطوح ادبیات 

معاصرین 

داخل بقعه کلباسی

شیخ نورالدین با بسیاری از بزرگان عصر خود هم دوره و هم مباحثه بود:[۱۲]

شاگردان 

وی در تمامی سطوح تعداد زیادی شاگرد داشته‌است اعم از زن و مرد:

اجتهاد 

حاج شیخ نورالدین در زمان تحصیل در قم، موفق به اخذ اجازه ی اجتهاد از سوی شیخ عبدالکریم حائری یزدی گردید. [۲۱] که متن آن نزد خاندان گرامی اش موجود است.

فعالیتهای اجتماعی 

قسمتی از مجلس وعظ ایشان در خصوص محبت

آیا مشکلی با شنیدن این پرونده دارید؟ راهنمای رسانه را ببینید.

شیخ نورالدین بر خلاف بسیاری از علما علاوه بر تدریس در حوزه، در فعالیت‌های اجتماعی ذیل حضور داشت:

 1. اقامه جماعت در برخی از مساجد اصفهان و حل و فصل سوالات و مشکلات مردم.
 2. منبر و وعظ و ایراد سخنرانی در رادیو و مجالس مختلف شهر اصفهان و برخی دیگر شهر‌ها و روستاهای ایران.[۲۲] همچنین بعضی از سخنرانی‌های ایشان به صورت لوح فشرده موجود است.[۲۳]
 3. اداره برخی جلسات هفتگی و پاسخ به سوالات علمی طلاب و دانشجویان.
 4. سرپرستی سازمان جوانان اسلامی.[۲۴]
 5. نوشتن سلسله مقالات در روزنامه طوفان.[۲۵]
 6. سر دفتری اسناد رسمی در گلپایگان و اصفهان.[۲۶]
 7. وکالت.
 8. تألیف و تنصیف.

دیدگاه سیاسی 

شیخ نورالدین شدیداً مدافع آزادی های سیاسی بوده و بسیاری از مواقع بعد از سخنرانی اش توسط شهربانی اصفهان احضار شده است [۲۷] ، همچنین وی از مدافعان نهضت15 خرداد 1342 بوده است به طوری که بعد از رسیدن خبر اعتصاب مردم و تجار تهران به اصفهان محمد میرمحمد صادقی نقل می کند که:[۲۸]

«ابتدا، علما را، در خانه حاج مهدی شکوهنده، جمع کردیم. یادم می‌آید که، آیه‌الله اشنی آمد و عمامه‌اش را زمین زد و گفت: این چه افتضاحی است؟! چطور مرجع تقلید را گرفتند! در آن جلسه، حجج‌اسلام مرحوم فخرالدین کلباسی و منوچهر منصورزاده و شیخ مهدی مظاهری حضور داشتند و از علمای بزرگ اصفهان، آیت‌الله خادمی و آیت‌ الله شمس‌آبادی و آیت‌الله طیب و میر سیدعلی ابطحی، بودند. نتیجة جلسه، نگارش نامه خطی به تاریخ 42/3/16، بود که به امضای این آقایان رسید. نامه، حاکی از دعوت مردم به تعطیلی بود.

ما در آن جلسه، بسیار فشار آوردیم، تا بالاخره اعلامیه دادند و دستور تعطیلی بازار را دادند. پس، ما، از باغ قلندران با چوب وارد بازار شدیم. برای اینکه، مسئولین اصلی بازار، با دستگاه همکاری می‌کردند و ما می‌بایست، از آنجا شروع می‌کردیم و دکان همان آدمها را آتش می‌زدیم.

 »

وفات 

سنگ قبر نورالدین اشنی

آیت‏ اللّه حاج شیخ نورالدین اشنی که پیشتر نیز به ناراحتی قلبی مبتلا بوده و یکبار در سال 1355 ش.(1396 ق) دچار حمله قلبی شده بود، سرانجام در ساعت‏های آغازین روز دوازدهم ذی قعده‏ ی سال 1398 ق. برابر با 23 مهرماه 1357 ش. دچار سکته قلبی شد و از هم و غم دنیا آسوده گشت. همسر ایشان درباره سبب فوت ناگهانی وی نقل کردند که:[۲۹]

«حال عمومی آیت‏ اللّه قودجانی در چند روز قبل از وفاتشان، خوب بود و مشکل خاصی نداشتند اما از شب قبل از وفات مقداری اظهار ناراحتی کردند و صبح زود روز بعد، با اینکه شیوه‏ ی ایشان این بود که هر روز مقداری در حیاط منزلشان پیاده‏ روی می‏ کردند، نتوانستند این کار را مثل روزهای قبل انجام دهند و به اتاق خود برگشتند. پس سراغ رادیو رفتند و یک مرتبه من دیدم که آقا دستشان را خیلی محکم بر روی دست و زانویشان زدند و بعداً متوجه شدم که ایشان خبر تبعید امام [خمینی] از عراق به پاریس را از اخبار شنیده و بسیار ناراحت شده‌اند و چندین بار پشت سر هم گفتند که این‏ها می‏ خواهند آقای خمینی را بکشند، این‏ها می‏ خواهند هواپیمای ایشان را ساقط کنند...! بعد از این بود که آقا که خیلی منقلب شده بودند قصد بیرون رفتن از منزل را کردند که من به ایشان گفتم حال شما خوب نیست، چطور می‏ خواهید بیرون بروید و نهایتاً استخاره‏ ی ایشان برای بیرون رفتن از منزل بد آمد. آقا همین طور با حالت ناراحتی، به پشتی خود تکیه داده بودند و من مشغول تهیه صبحانه‏ ی ایشان بودم و تصور می‏ کردم که ایشان خواب رفته‌اند. چندین بار ایشان را صدا زدم که بلند شوید، صبحانه آماده‌است. امّا بیدار نشدند. همان ساعتی که ما فکر می‏ کردیم آقا خوابند، به راحتی و آسودگی، به خواب ابدی رفته بودند. »

پیکر وی پس از تشییع و اقامه نماز توسط میرزا امام دهکردی، در تکیه‏ ی میرزا ابوالمعالی کلباسی، در داخل بقعه جنب قبر پدرشان دفن گردید.بر روی سنگ قبر وی جملات زیر نقش بسته‌است: «کلّ من علیها فان هذا مرقد المرحوم المبرور العلامْ الحجْ شیخ الفقهأ و الحکمأ و الخطبأ و العارف الربانی آیت‏ اللّه الحاج الشیخ نورالدین الاشنی ابن المرحوم الشیخ محمدحسین طاب رمسهما المتوفی فی 12 ذی‏ القعده سنه ثمان و تسعین ثلاثمائه بعد الالف 1398»

تألیفات 

از ایشان بیش از 44 رساله، کتاب، تفسیر، مکاتبات، مجموعه قصاید و ... به جا مانده‌است که بیشتر آنها شامل تفسیر قرآن می‌باشد. کلیات تالیفات را می‌توان به 5 بخش زیر دسته بندی کرد[۳۰]

 • تفسیر آیات و احادیث
 • کلام و اخلاق
 • حکمت و عرفان
 • حدیث
 • مباحث متفرقه

نمونه‌ای از قصیده‌های سروده شده ایشان:

روزگاری است کنون تیره و تاریک و سیاه‏

کار افراد بشر جمله هدر عمر تباه

نه ز هم‏نوع گُمان مدد و چشم امید

نه فروغی که بجویند رهی سوی اِله

همه بیچاره و سرگشته و رنجور مزاج‏

همه پژمرده و افسرده و وامانده ز راه

آسمان خشک و زمین خشک و نفس خشک‏تر است‏

که نروید ز زمین دلمان ناله و آه

نه رعیت دل خوش دارد و نه راعی آن‏

نگران بسکه گدا و نگران‏تر زو شاه

بِچُه سو روی کند جم غفیر بشری‏

به که از سیل حوادث ببرند جمله پناه

قلعه هستی هرکس ز همه سو محصور

قید و بند و الم و غصه شدندیش سپاه

نیمی از هستی مظلوم شده طعمه‏ی غیر

تا شود نیم دگر صرف حمایت از جاه

آنچه ز اوضاع جهان هیچ نیاید بحساب‏

عمرهایی که تلف بیهُده شد بهر رفاه

شیوه شیطنت و مغلطه‏ کاری هر روز

بکند با الفی قامت، کُه را چون کاه

یا زِ کاهی برباید الف و عکس کند

تا گهی باز نماید کُهِ سَر برده نماه

1341/8/14

نورالدین اشنی
Nooroddin - ashani.jpg
شناسنامه
نام کاملنورالدین قودجانی اشنی
لقبآیت الله نورالدین قودجانی اشنی
نسبفرزند محمد حسین قودجانی اشنی
تاریخ تولد۱۲۸۲ خورشیدی
(۱۳۲۱ هجری قمری)
زادگاهاشن، نجف آباد، اصفهان، Flag of Iran.svg ایران
محل تحصیلحوزه علمیه اصفهان، حوزه علمیه قم
محل زندگیاصفهان
تاریخ وفات۲۳ مهر ۱۳۵۷ خورشیدی
(۱۲ ذی القعده ۱۳۹۸ هجری قمری)
محل وفاتاصفهان ، Flag of Iran.svg ایران
مدفنتخت فولاد اصفهان در تکیه کلباسی

‏۱۶٫۰۶″ ۴۱′ ۵۱°شرقی ‏۳۴٫۲۹″ ۳۷′ ۳۲°شمالی

اطلاعات علمی
اساتیدعبدالکریم حائری یزدی

سید محمد حجت کوه‌کمری
محمدعلی شاه‌آبادی
جلال‌الدین همایی
حاج آقا رحیم ارباب
سید محمدباقر درچه‌ای

شاگردانحسین مظاهری، سید احمد فقیه امامی
تالیفاتلمعات حسینی [۱]، تفاسیر آیات و قرآن،
فوز فیوضی، اصول دین، امروز و فردا،
دانش بشر و نفس و روح انسانی،
جهان دانش و حیات و زندگی، عالم مثال،
عالم ارواح، نوروز یا روز نو،
شرح احادیث، مجموعه اشعار و ...
فعالیتهای اجتماعیوکیل، مقاله‌نویس، واعظ
فعالیتهای علمیتدریس فقه و اصول

نورالدین قودجانی اشنی (در بعضی متون نورالدین اشنی قودجانی) (زاده ۱۲۸۲ - درگذشته ۲۳ مهر ۱۳۵۷) از واعظین و 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد